اتریوم دومین ارز دیجیتال دنیا از نظر میزان ارزش بازار است و سرمایه‌گذاران زیاد آن به بررسی و پیش‌بینی آینده ارز اتریوم اهمیت زیادی می‌دهند. اتریوم با توکن بومی اتر (ETH) یک پلتفرم نرم‌افزاری توزیع‌شده، متن‌باز و مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین و زبان برنامه‌نویسی آن سالیدیتی است. بلاک‌چین، تکنولوژی دفترکل توزیع‌شده است که لیستی از رکوردها را به‌صورت دائمی نگه می‌دارد و قابل دست‌کاری نیست.

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم اولین بار آن را در سال 2013 ارائه کرد. توسعه اتریوم از طریق سرمایه‌گذاری جمعی و انتشار توکن‌ها انجام شد و این پروژه در 30 جولای 2015، راه‌اندازی گردید. پیش بینی و بررسی آینده اتریوم با توجه به ویژگی ها و قابلیت های خاص آن و نیز سیر قیمت تاریخی اتریوم در چند سال گذشته انجام می شود. در ادامه مقاله به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

5 ویژگی منحصربه‌فرد ارز دیجیتال اتریوم

قبل از بررسی آینده ارز دیجیتال اتریوم به بررسی ویژگی‌هایی که باعث رشد سریع اتریوم شده است می‌پردازیم. این بلاک‌چین دارای 5 قابلیت منحصربه‌فرد است که موجب تمایز آن از بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال متمایز شده:

1- توکن اتر

اتر ارز دیجیتال بومی همتا به همتای اتریوم و سوخت این شبکه است. از آن به‌عنوان کارمزد تراکنش‌ها و گس، ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) و ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. وضعیت مبادلات و قیمت اتر، سهم زیادی در تعیین روند آینده اتریوم دارد.

2- قرارداد هوشمند

آینده اتریوم به توسعه و بهبود قراردادهای هوشمند گره‌خورده است. قرارداد هوشمند یک برنامه کامپیوتری برای تسهیل تبادل دارایی (پول، سهام، رمزارز و غیره) بین افراد است.

مهم‌ترین ویژگی قرارداد هوشمند این است که وقتی اجرا شود قابل‌توقف نیست. هر تراکنشی که بر اساس یک قرارداد هوشمند انجام شود بلافاصله ثبت‌شده و غیرقابل تغییر است. حتی اگر این قرارداد بعدا تغییر داده شود، نمی‌توان تراکنش‌های قبلی آن را دست‌کاری کرد. انتقال هر دارایی یا ارزی به‌صورت شفاف، امن و بدون فاش شدن طرفین معامله انجام می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای قراردادهای هوشمند، توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT‌ها هستند. اگر رشد NFT ادامه پیدا کند آینده ارز اتریوم روشن‌تر از پیش خواهد بود.

ارز دیجیتال اتریوم3- ماشین مجازی اتریوم (EVM)

ماشین مجازی اتریوم محیط اجرا، کامپایل و استقرار قراردادهای هوشمند اتریوم است. EVM موتوری است که زبان سالیدیتی ( زبان نوشتن قراردادهای هوشمند) را درک می‌کند. می‌توان قراردادهای هوشمند را قبل از ارسال به شبکه اصلی، روی محیط آزمایش و توسعه سندباکس تست کرد و در صورت رضایت بخشی به شبکه اصلی انتقال داد. EVM قراردادهای هوشمند را به بایت کدها تبدیل و سپس اجرا می‌کند.

4- اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp)

پیش بینی آینده اتریوم با میزان گسترش این اپلیکیشن‌ها ارتباط دارد. بیایید اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را با اپلیکیشن‌های سنتی مقایسه کنیم. مثلاً وقتی وارد توییتر می‌شوید، یک اپلیکیشن تحت وب نمایش داده می‌شود که با HTML نوشته‌شده است. این برنامه برای دستیابی به اطلاعات شما یک API را فراخوانده، اطلاعات را از سرور واکنشی کرده و نمایش می‌دهد.

اگر برنامه توییتر را به یک برنامه غیرمتمرکز انتقال دهیم وقتی وارد می‌شود همان صفحه را می‌بینید اما یک API مبتنی بر قرارداد هوشمند برای دریافت اطلاعات از بلاک‌چین اجرا می‌شود. بنابراین API با قرارداد هوشمند جایگزین می‌گردد و اطلاعات از شبکه بلاک‌چین به صفحه کاربر آورده می‌شود. به‌این‌ترتیب تراکنش‌های برنامه از حالت متمرکز به غیرمتمرکز درمی‌آید.

هر اپلیکیشن زمانی یک DApp است که متن‌باز باشد و از توکن یک بلاک‌چین عمومی برای اجرای آن استفاده شود. این توکن، سوخت اجرای برنامه است. کدهای DApp‌ها به‌صورت غیرمتمرکز هستند و این اصلی‌ترین ویژگی آن‌هاست.

5- سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO)

دائو (DAO) سازمان دیجیتالی است که بدون مدیریت سلسله مراتبی، به‌صورت غیرمتمرکز و دموکراتیک کار می‌کند. تصمیم‌گیری در این سازمان‌ها به دست مرجع مشخصی نیست و برخی مقامات تعیین شده یا گروهی از افراد این کار را انجام می‌دهند. تصمیم گیر در دائو متکی بر قراردادهای هوشمند یا سیستم‌های رأی‌گیری غیرمتمرکز است. بنابراین قبل از هر تغییری باید آن را از طریق یک برنامه غیرمتمرکز که توسط قرارداد هوشمند اجرا می‌شود به رأی گذاشت.

دائو برای تأمین هزینه اجرا و تصمیم‌گیری نیاز دارد افرادی در آن سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین میزان سرمایه‌گذاری هر فرد نشان‌دهنده درصد سهم او از دائو و میزان حق رأی او است. وضعیت پروتکل را آرای حداکثر تعیین می‌کنند. هر تصمیمی در دائو باید از طریق رأی‌گیری انجام شود. در آخر برای اطلاعات بیشتر از این ارز با مزایا و معایب اتریوم نیز آشنا شوید.

بر اساس پیش بینی‌ها و کاربردهای اتریوم این ارز دیجیتال آینده‌ را تغییر خواهد داد.

تحلیل روند قیمت اتریوم

آینده اتریوماتریوم در سال 2015 معرفی شد و از آن زمان 7 سال می‌گذرد. قبل از بررسی آینده اتریوم ابتدا روند تغییر قیمت اتریوم در این هفت سال را بررسی خواهیم کرد.

سال 2015) معرفی اتریوم

اتریوم در سال 2015 و دو سال بعد از ارائه وایت‌پیپر (White Paper) آن راه‌اندازی شد. ارزش اتریوم در آن سال 1 دلار بود. هدف اتریوم نه‌فقط ایجاد یک بلاک‌چین بلکه ارائه پلتفرمی برای ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp) بود. این پلتفرم همچنین قراردادهای هوشمند را که امروزه امکان مبادله توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFTها را فراهم کرده ایجاد نمود. کارآیی اتریوم باعث علاقه مردم به اتریوم و پایدار ماندن آن در سال اول شد.

سال 2016) صعود و سپس ثبات

در هفته اول 2016، قیمت 1 دلار شکست و تا فوریه به 2دلار رسید. قیمت 12 دلار هم شد اما 2016 با قیمت 8 دلار به پایان رسید.

2017) اولین جهش بزرگ

در این سال اتریوم افزایش قیمت را تجربه کرد. اولین صعود در ماه‌های آوریل و ژوئن بود که از 40 دلار به 362 دلار رسید. افزایش قیمت همراه با نوسان ادامه داشت تا اینکه در دسامبر به نقطه 826 دلار دست یافت. در نهایت سال  2017 با قیمت 772 دلار بسته شد.

2018) ثبت رکورد

اتریوم سال 2018 را با قیمت 600 برابر 2016 شروع کرد و در 12 ژانویه به 1396 دلار رسید. اما روند نزولی شروع شد و به‌جز مدت کوتاه صعود که قیمت به 816 دلار رسید، سال 2018 با قیمت 141 دلار تمام شد.

آینده اتریوم2019 و 2020) نوسان پی‌درپی

در این دو سال قیمت‌ها بین 150 تا 730 دلار در نوسان بودند. بااینکه این نوسانات حدود 600 دلار اختلاف داشتند اما وقتی به کل این بازه نگاه کنیم، قیمت اتر مسیری ملایم را طی کرده است.

2021) سال NFT ها و اتر

بازار NFT در سال 2021 منفجر و تبدیل به یک بازار چند میلیارد دلاری شد. اتریوم به دلیل قابلیت قرارداد هوشمند آن تبدیل به بلاک‌چین محبوب مبادله NFT گردید.

برای خرید NFT نیاز به کیف پولی با سپرده اتر وجود داشت و به‌همین‌دلیل قیمت اتر از 730 دلار در پایان 2020 به 4000 دلار در می 2021 رسید و بیشترین مقدار آن در ماه نوامبر با 4800 دلار بود.

سال 2022) تا اینجا نزولی

اما سال 2022 با کاهش قیمت اتریوم به 3700 دلار شروع شد. بیشترین قیمتی که در این سال تجربه کرده است، اوایل آوریل با قیمت 3500 دلار بوده است. هم‌اکنون در تاریخ 9 می 2022، قیمت اتریوم 2431 دلار است که نسبت به‌روز قبل کاهش 4.5 درصدی داشته است. ارزش بازار ارز دیجیتال آن بیش از 293 میلیارد دلار و تعداد توکن‌های در گردش نیز بیش از 120 میلیون توکن است.

تحلیل آینده اتریوم

آینده اتریوماتریوم کاربردهای متفاوتی دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها قابلیت پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های توزیع‌شده و قراردادهای هوشمند است. با بیشتر شدن زمینه‌های کاربرد این بلاک‌چین، تقاضا برای آن بالا رفته و مشاغل بیشتری به سمت استفاده از آن پیش می‌روند. همچنین توسعه‌دهندگان نیز انگیزه بیشتری برای کار با آن خواهند داشت.

اتریوم یکی از غول‌های فناوری بلاک‌چین است و شرکت‌هایی مثل مایکروسافت و اینتل با آن همکاری می‌کنند که همین مسئله باعث شده سازمان‌ها و افراد بیشتری به سمت آن گرایش داشته باشند.

اتریوم امنیت و بازده خوبی دارد و با توجه به آغاز حرکت آن از اثبات کار به سمت اثبات سهام، هر فردی می‌تواند یک نود اعتبارسنج باشد و این موجب محبوبیت بیشتر اتریوم خواهد شد. به‌ این‌ ترتیب در کنار قابلیت‌ها و ویژگی‌های عالی، جامعه بزرگی از کاربران، پشتیبان شبکه اتریوم هستند.

بااین‌همه به‌خاطر داشته باشید بازار کریپتو به‌شدت غیرقابل‌پیش‌بینی است و آنچه در ادامه درباره آینده اتریوم بیان می‌شود، تنها یک پیشنهاد است. قبل از هر تصمیمی برای سرمایه‌گذاری، تحقیقات زیادی کنید تا مطمئن شوید با کمترین ریسک ممکن پیش می‌روید.

پیش بینی قیمت اتریوم تا پایان سال 2022

خبرهای اخیر سرمایه‌گذاری 121 میلیون دلاری بانک سرمایه‌گذاری اروپا به رشد اتریوم کمک کرده است. اخیرا اتریوم با کاهش شدید قیمت مواجه بوده اما پیش‌بینی می‌شود بتواند از 3000 دلار عبور کند و حتی 4000 دلار را نیز بگذراند.

در سال 2022 شاهد افزایش اپلیکیشن‌های توزیع‌شده و اتریوم 2 بوده‌ایم که در مرحله راه‌اندازی است. به‌این‌ترتیب سرعت اتریوم به 100.000 تراکنش در ثانیه خواهد رسید و به‌جای اثبات کار از اثبات سهام استفاده خواهد کرد. این موضوعات می‌توانند باعث افزایش قیمت آینده اتریوم تا پایان سال 2022 شوند.

پیش بینی قیمت اتریوم در سال 2023

با توجه به مشارکت جامعه و سرمایه‌گذاری آن‌ها در پروژه‌های اتریوم، احتمالا قیمت آن به حداقل 4500 دلار خواهد رسید که یک پیش‌بینی حداقلی است و می‌تواند رشد بیشتری نیز داشته باشد. برخی کارشناسان قیمت بین 5200 تا 6300 دلاری برای سال 2023 پیش‌بینی کرده‌اند.

پیش بینی قیمت اتریوم در سال 2024

بر اساس پیش بینی آینده اتریوم با تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال قیمت اتریوم در سال 2024 می‌تواند به 7600 تا 9300 دلار برسد. اما در صورت تغییر سیاست‌ها و عدم‌تغییر قیمت در بلندمدت، احتمالا حدود 4800 دلار باقی بماند.

پیش بینی قیمت اتریوم در سال 2025

پیش‌بینی می‌شود مشارکت زیادی در سال 2025 انجام شود و قیمت اتریوم بالا رود. اگر حداقل قیمت در سال 2024 را 4800 دلار در نظر بگیریم در سال بعدی می‌توانیم قیمت 5500 دلاری را مشاهده کنیم.

اما اگر روند قیمت بدون هیچ مشکل ناگهانی باشد می‌توان برای آن قیمت 11100 تا 13200 دلار را پیش‌بینی کرد.

آینده اتریوم در یک نگاه

پیش بینی آینده ارز اتریوم، فرآیندی پیچیده است. این رمزارز تاکنون مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است. با این حال آینده ارز اتریوم به‌عنوان دومین رمزارزی که مردم روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند اهمیت زیادی برای جامعه دارد. این توکن ویژگی‌های منحصربه‌فردی مثل قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های توزیع‌شده دارد که بهبود و توسعه این قابلیت‌ها تأثیر زیادی در بهبود آینده ارز دیجیتال اتریوم خواهد داشت.