استیكینگ ارز دیچیتال اتریوم، قفل کردن تعدادی از توکن‌های ETH برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج در بلاک چین اتریوم است. اعتبارسنج‌ها مسئولیت‌هایی مانند ذخیره اطلاعات، پردازش تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌های جدید به بلاک چین را برعهده دارند. در ازای آن، اعتبارسنج‌ها سودی در قالب ETH دریافت کرده و به امنیت شبکه اتریوم کمک می‌کنند.

همان طور که می‌دانید استیکینگ کریپتو مخصوص شبکه‌های اثبات سهام (PoS) است و مانند یک حساب سپرده‌گذاری، سود پرداخت می‌کند. کاربران دارایی‌های دیجیتال خود را برای مدت معینی قفل می‌کنند تا شبکه را ایمن کنند و در ازای آن، جوایزی را از شبکه میزبان دریافت خواهند کرد. وقتی سرمایه خود را به اشتراک می‌گذارید، شبکه توانایی پردازش تراکنش‌های بیشتری را دارد و خود را در برابر حملات تقویت می‌کند.

این راهنما شما را با استیکینگ اتریوم آشنا می‌کند و همچنین نحوه استیک کردن اتریوم، نحوه کارکرد آن و پاداش‌های استیکینگ را توضیح می‌دهد.

استیکینگ اتریوم چیست؟

شبکه اتریوم اکنون بیش از حد بارگذاری شده و هزینه‌های تراکنش آن بسیار بالا رفته است. این تا حدی به دلیل موفقیت پروژه‌های DeFi است، جایی که کاربران به دلیل ارزش مالی فوق‌العاده تراکنش‌ها، مایل به پرداخت هزینه‌های تراکنش بالایی هستند.

هزینه‌های «گس» در اتریوم، کارمزد تراکنش‌هاست، چون به‌جای تراکنش‌ها، برنامه‌های کاربردی واقعی را که بر روی بلاک چین اتریوم مشغول کار هستند، تأمین مالی می‌کنند. DApp‌های غیرمالی (برنامه‌های غیرمتمرکز) به دلیل هزینه‌های بالای گس، اجرای بر روی بلاک چین اتریوم را دشوار می‌دانند.

برای رسیدگی به این مشکلات، بنیاد اتریوم روی ارتقای شبکه کار می‌کند که سعی در بهبود امنیت، سرعت، کارایی و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم دارد. امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم به آن اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند، مشکلات را کاهش دهد و موارد استفاده بیشتری را به‌ویژه خارج از امور مالی امکان‌پذیر کند.

استیکینگ اتریوم جایگزین فرآیند استخراج این رمز ارز، به عنوان بخشی از این ارتقا خواهد شد. در بلاک چین اثبات سهام، سرمایه‌گذاری، فرآیند مشارکت فعال در اعتبارسنجی تراکنش است. هر کسی که حداقل موجودی ارز دیجیتال لازم را داشته باشد، می‌تواند تراکنش‌ها را تأیید کند و در این بلاک‌چین‌ها جوایزی به دست بیاورد. استیک اتریوم در پلتفرم صرافی‌های ارزهای دیجیتال که در این مقاله آنها را معرفی می‌کنیم، انجام می‌شود.

اتریوم اکنون 15 تراکنش را در هر ثانیه انجام می‌دهد که در زمینه تراکنش‌های مالی تا حدودی کند است. از سوی دیگر، انتظار می‌رود که اثبات سهام، پردازش 100،000 تراکنش در ثانیه را امکان‌پذیر کند و به طور قابل‌توجهی وسعت پروژه‌ها و برنامه‌هایی را که می‌توان بر روی بلاک چین اتریوم ساخت، گسترش دهد.

استیکینگ اتریوم

چطور با استیک کردن اتریوم کسب درآمد کنیم؟

اگر آماده استیک کردن اتریوم و کسب سود از سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال هستید، باید بدانید که این کار در واقع بسیار ساده است. در ادامه نحوه استیک اتریوم را بررسی می‌کنیم.

مرحله اول: یک صرافی را انتخاب کنید و کیف پول خود را به آن ارتباط دهید

یکی از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتالی را انتخاب کنید که اشتراک‌گذاری اتریوم را ارائه می‌دهد و کیف پول خصوصی خود را به آن متصل کنید. یا اینکه می‌توانید یک حساب در صرافی ارز دیجیتال ایجاد کنید، اتریوم مورد نیاز خود را بخرید و در کیف پول صرافی نگهدارید.

مرحله دوم: اتریوم بخرید

اگر از قبل اتریوم ندارید، برای به استیک آن، باید اتریوم را خریداری کنید. شما می‌توانید ETH را، مانند بیت کوین یا سهام سنتی، در صرافی ارز دیجیتال مورد نظر خود بخرید.

مرحله 3: اتریوم خود را استیک کنید

هنگامی که ETH را در کیف پول یا در حساب صرافی ارز دیجیتال خود دارید، به قسمت «Earn» صرافی ارز دیجیتال بروید و مقدار ETH مورد نظر خود را به اشتراک بگذارید. برخی از صرافی‌ها ممکن است حداقل اتریوم مورد نیاز را تعریف کرده باشند، بنابراین مطمئن شوید یک صرافی را انتخاب می‌کنید که مبلغ مورد نظر شما را می‌پذیرد.

استخر استیکینگ اتریوم یعنی چی؟

یک استخر استیکینگ اتریوم به شما امکان می‌دهد تقریباً هر مقدار ETH را با پیوستن به سایر سهامداران به اشتراک بگذارید. بنابراین، برای کیف پول‌های کوچک‌تر یا کسانی که نمی‌خواهند با الزامات سخت‌افزاری خود را درگیر کنند، استخرهای استیکینگ فرصتی عالی برای بازدهی بدون دردسر است.

این استخرها تمام کارهای سنگین را برای شما انجام می‌دهند. پس از تخصیص و واریز ETH خود به استخر، اپراتورهای استخر استیکینگ، جنبه‌های فنی اجرای گره را مدیریت می‌کنند.

بعد از آنکه اتریوم خود را به استخر واریز کردید، نقش شما بسیار راحت است؛ فقط کافی است منتظر باشید و سود ETH خود را در جمع‌آوری کنید.

استیکینگ اتریوم

سود استیکینگ اتریوم چقدر است؟

بازده بستگی به محل و میزان استیک کردن اتریوم دارد. اگر مجموعه‌ای از کل سهام اتریوم کاهش یابد، نرخ بهره سالانه (APR) افزایش می‌یابد و بالعکس.

برای درک بهتر بیاید یک مثال را بررسی کنیم. سال گذشته وقتی که حدود 500،000 توکن اتر استیک شده بود، نرخ بهره سالانه کمی بیش از 20درصد بود. اما زمانی که این میزان به بیش از 6،800،000 توکن رسید، سود سالانه به حدود 6.0 درصد کاهش یافت.

البته این مورد را هم باید در نظر داشت که در پلتفرم های مختلف، میزان سود سالانه متفاوت است. در جدول زیر نرخ سود چند صرافی را می‌بینیم. همانطور که مشاهده می‌کنید سود استیکینگ اتریوم در بایننس بیشتر از دیگر صرافی‌هاست.

صرافی سود سالانه درآمد بالقوه
eToro 4.30% $42.82 (0.024 ETH)
Binance 5.20% $53.37 (0.3 ETH)
Coinbase 3.675% $37.38 (0.021 ETH)
Uphold 4.25% $44.35 (0.025 ETH)
BlockFi 1.50% $15.10 (0.0084 ETH)

بهترین پلتفرم‌ها برای استیک اتریوم

استیک کردن اتریوم به راهی مناسب برای کاربران به منظور ایجاد درآمد غیرفعال تبدیل شده و در طول سال‌ها محبوبیت پیدا کرده است. در این بخش بهترین پلتفرم‌ها برای استیک کردن اتریوم را بررسی می‌کنیم.

صرافی بایننس

بایننس در مجموع بهترین پلتفرم ما برای استیکینگ ارزهای دیجیتال و همچنین اتریوم است. پلتفرم بایننس که در سال 2017 راه اندازی شد، در حال حاضر از نظر حجم معاملات، پیشروترین صرافی دارایی دیجیتال در جهان است. حجم معاملات این صرافی در حال حاضر به بیش از 65 میلیارد دلار در روز می‌رسد و برترین پلتفرم دارایی دیجیتال برای همه کاربران کریپتو محسوب می‌شود. پلتفرم استیکینگ رمزنگاری آن، Binance Earn نام دارد.

صرافی کوین‌بیس

کوین‌بیس یکی دیگر از نام‌های محبوب در بازار کریپتو است و جایگاه دوم را در لیست ما دارد. این پلتفرم به دلیل رویکرد مبتدی‌محور خود نسبت به ترید ارزهای دیجیتال معروف است و این رویکرد را به فضای استیکینگ کریپتو هم منتقل می‌کند. کوین‌بیس به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا به راحتی از دارایی‌های دیجیتال منتخب مانند اتریوم، با کلیک چند دکمه درآمد کسب کنند.

استیکینگ اتریوم

صرافی Crypto.com

صرافی کریپتو دات کام، در سنگاپور مستقر است و یکی از برترین پلتفرم‌هاست که یک استخر استیکینگ ارز دیجیتال را اجرا می‌کند. کاربران به راحتی می‌توانند مجموعه‌ای از پروژه‌های محبوب، مانند اتریوم را استیک کنند.

صرافی کراکن

صرافی کراکن که برای کاربران جدید و با تجربه جذابیت دارد، مقدار قابل توجهی از دارایی‌های دیجیتال را برای استیکینگ ارائه می‌دهد. کاربران در این صرافی می‌توانند از بیش از 12 دارایی دیجیتال، از جمله اتریوم را استیک کنند و به درآمد غیرفعال برسند. کراکن برای ارزهای فیات مانند یورو و دلار هم پاداش استیکینگ ارائه می‌دهد.

پلتفرم لیدو

لیدو (Lido) یک ارائه‌دهنده خدمات مالی متمرکز بر سرمایه‌گذاری دیجیتال است. این پلتفرم که در ابتدا برای تامین استیک اتریوم راه‌اندازی شد، به کانونی برای چندین قرارداد هوشمند و یکی از پلتفرم‌های ارز دیجیتال محبوب در این بخش تبدیل شده است. این ارائه دهنده خدمات استیکینگ، تنها برای چهار پروتکل اثبات سهام از جمله اتریوم، در دسترس است. لیدو حداقل موجودی ندارد و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا هر تعداد توکن را به اشتراک بگذارند.

صرافی eToro

اعضای منتخب باشگاه ای‌تورو می‌توانند از وجوه دیجیتال خود سود کسب کنند. درآمدها متفاوت است، زیرا به طرح عضویت بستگی دارد. eToro تنها از سه دارایی دیجیتال اتریوم، کاردانو و ترون برای استیکینگ پشتیبانی می‌کند. پاداش‌های توکن بر اساس نوع عضویتی که سرمایه‌گذار در آن قرار می‌گیرد تقسیم می‌شود. با این حال، استیکینگ اتریوم سود سالانه متغیر بین 5 تا 6.25 درصد ایجاد می‌کند.

صرافی جمینی

صرافی جمینی یکی دیگر از پلتفرم‌های مناسب برای فعالیت‌های استیکینگ کریپتو است. سود سالانه استیکینگ در این پلتفرم 8.05 درصد است و به حداکثر می‌رسد و حداقل موجودی برای استیک کردن را محدود نمی‌کند. جمینی همچنین قابلیت‌های استیکینگ برای استیبل کوین‌ها را هم ارائه می‌دهد. همچنین هیچ کارمزد پنهانی در هنگام اشتراک‌گذاری ارزهای دیجیتال در این صرافی وجود ندارد.

در یک نگاه

استیکینگ اتریوم یک راه عالی برای کسب پاداش از وجوه سپرده شده شما است، اما قبل از قرار دادن هر یک از دارایی‌های ارزشمند در یک پلتفرم، مهم است که بدانید کدام پلتفرم‌ها بهترین تجربه و مزایا را برای کاربران ارائه می‌دهند.