تتر یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال است که در حال حاضر در بین 5 رمزارز برتر بازار کریپتو قرار دارد. جالب است بدانید که ارزش بازار تتر در سال‌های 2020 و 2021 میلادی بیش از 10 برابر افزایش داشته است. اما چه اتفاقی افتاده و این ارز چه مسیری را طی کرده است تا توانسته به عنوان باارزش‌ترین استیبل‌ کوین در دنیا شناخته شود؟ بررسی تاریخچه ارز تتر و آشنایی با هدفِ بنیان گذاران این رمز ارز می‌تواند جواب این سوال را بدهد.

تتر چیست؟

تتر (tether) یکی از رمزارزهای شناخته شده است که در بازارهای جهانی به دلیل برابری ارزش خود با ارزش دلار ایالات متحده آمریکا اهمیت ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاران دارد. ارز تتر برخلاف رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم نوسان قیمت بسیار کمی دارد و به همین دلیل از آن با نام اسیبل کوین (یعنی ارز پایدار) یاد می‌شود. نماد اختصاری تتر به صورت USDT است (که با اضافه شدن حرف T به آخر نماد اختصاری دلار ایالات متحده یعنی USD به وجود آمده است).

ارزش تتر از نظر تئوری باید کاملا برابر با یک دلار آمریکا باشد، اما در عمل قیمت آن کمی کمتر یا بیشتر از یک دلار است.

 

تاریخچه ارز تتر

می‌توان گفت تاریخچه تتر به انتشار یک وایت پیپر (white paper) در سال 2012 میلادی بر می‌گردد که اولین ایده برای عرضه یک ارز دیجیتال با ویژگی‌های متمایز نسبت به بیت کوین را داده بود.

در این وایت پیپر بر امکان انتشار ارزهایی که می‌توانند به عنوان یک دارایی واقعی بر بستر دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد تاکید شده بود. این ایده در نهایت منجر به عرضه یک رمزارز با نام Realcoin شد.

ریل کوین در سال 2014 میلادی وارد بازار و اولین توکن متعلق به این رمزارز در ماه اکتبر این سال عرضه شد. در پی این اتفاق و در ماه نوامبر سال 2014 شرکت ارز دیجیتال تتر اعلام کرد که قصد دارد تتر را به عنوان یک رمزارز با پشتوانه دلار وارد بازار کند. به گونه‌ای که برای هر ارز تتر یک دلار در حساب خود ذخیره کرده باشد تا در صورت تقاضای دارندگان تتر، ارزهای آن ها را با دلار معاوضه نماید.

در نهایت در ژانویه سال 2015 میلادی امکان خرید و فروش تتر در صرافی بیتفینکس (Bitfinex exchange)  فراهم شد و به تدریج شاهد افزایش تمایل بسیاری از کاربران و تریدرها به خرید این ارز دیجیتال از بازارهای مالی بودیم.

تاریخچه ارز تتر

چرا تتر به وجود آمد؟

ارزهای دیجیتال شناخته شده مانند بیت کوین در دنیای واقعی معادل فیزیکی ندارند و دلیل به وجود آمدن تتر نیاز به انواعی از ارزهای دیجیتال بود که در دنیای واقعی معادل فیزیکی داشته باشند. در واقع تتر و ارزهای مشابه آن (که با نام استیبل کوین‌ شناخته می‌شوند) برای پر کردن این خلا به وجود آمدند.

به بیان دیگر هدف اصلی تتر رفع مشکل نوسانات بالای ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم بود. تتر به خوبی اثبات کرده است که توان حفاظت از سرمایه افراد را در برابر نوسانات شدید بازار دیجیتال دارد.

حواشی شرکت ارز دیجیتال تتر

شرکت ارز دیجیتال تتر از جمله موسسات مالی است که حواشی متعددی را در چند سال اخیر ایجاد کرده است. اگرچه این حواشی مشکل خاصی برای تتر به وجود نیاورده‌اند، اما در هر صورت باید ضمن بیان تاریخچه تتر به آن‌ها نیز اشاره شود.

قبل از سال 2017، شرکت ارز دیجیتال تتر اعلام کرده بود که مرکز آن در هنک کنگ قرار دارد و شعبی در سایر نقاط دنیا برای ارائه خدمات خود دارد. این شرکت همچنین ادعا کرده بود که به طور مستقل از صرافی بیتفینکس به فعالیت می‌پردازد. اما در ماه نوامبر سال 2017 مشخص شد که شرکت تتر و بیتفینکس با مدیریت یکسان به فعالیت در بازارهای مالی می‌پردازند.

البته حواشی این موسسه تنها مربوط به مدیریت آن نیست و موارد دیگری مانند عدم ذخیره دلار به اندازه کافی نیز مباحث زیادی به دنبال داشت. اما در نهایت هنوز هم بسیاری از تریدرها، کاربران و متخصصان، ارز تتر را معتبرترین ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین در بازارهای مالی می‌دانند.

روند رشد تتر

تاریخچه تتر و روند رشد آن

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که می‌توان برای ارزیابی میزان موفقیت یک رمزارز مورد بررسی قرار داد، مارکت کپ و یا ارزش بازار آن است. در مورد ارز تتر با نگاهی به تاریخچه آن متوجه خواهید شد که این رمزارز در سال های 2020 و 2021 میلادی از نظر مارکت کپ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و این نشان از تمایل بسیاری از تریدرها و سرمایه‌گذاران به خرید و فروش این رمزارز دارد.

با کمی دقت در آمارهای منتشر شده از سوی منابع رسمی متوجه خواهید شد، سیر رشد و تاریخچه ارز تتر نشان می‌دهد اگرچه ارزش بازار آن تا سال 2019 میلادی چندان زیاد نبود، اما در فاصله بین سال‌های 2019 تا 2020 میلادی رشد قابل ملاحظه‌ای داشت. به گونه‌ای که در سال 2020 ارز بازار آن از 20 میلیارد دلار عبور کرد.

این رشد در سال 2021 ادامه داشت و با نزدیک شدن به اواخر سال 2021 میلادی شاهد افزایش ارزش بازار ارز دیجیتال تتر به بیش از 70 میلیارد دلار بودیم.

رشد تتر نشان می‌دهد که علی رغم حواشی و نگرانی‌هایی که در ارتباط با این رمزارز وجود دارد، مدیران شرکت ارز دیجیتال تتر توانسته‌اند به خوبی اعتماد سرمایه‌گذاران را به خود جلب کنند.