هنگام انجام انتقال ارز دیجیتال تتر، بسیاری از کاربران با انتخاب سه نوع مختلف از این رمز ارز روبرو می‌شوند.  در این مرحله کاربران ممکن است با این وضعیت مواجه شوند که کدام یک از انواع تتر را موقع واریز و برداشت انتخاب کنند.

در حالی که استفاده از این استیبل کوین ساده است، اما مسائل ناسازگاری در صورت عدم توجه می‌تواند به یک دردسر واقعی تبدیل شود. چه بخواهید از آنها برای مبادله استفاده کنید، یا فقط انواع دیجیتال فیات را نگه دارید، تتر گزینه‌های جدیدی را برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد.

در این راهنما تفاوت انواع تتر را شرح می‌دهیم تا کاربران هنگام انتخاب انواع شبکه تتر دچار مشکل نشوند.

معرفی انواع تتر و شبکه‌های آن

تتر به‌عنوان یک استیبل کوین شناخته می‌شود. استیبل کوین‌ها به یک ارز فیات مانند دلار یا یورو، متصل می‌شوند. در مورد تتر، آن را به دلار آمریکا ارتباط داده‌اند، به طوری که 1 تتر همیشه برابر با 1 دلار است. در اصل، تتر تحت پروتکل اُمنی (Omni) توسعه داده شد.

این پروتکل سیستمی است که روی شبکه بیت‌کوین قرار دارد و توانایی ساخت توکن‌های منحصربه‌فرد را، مشابه آنچه در شبکه‌های دیگر با استفاده از قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر است، به شبکه اضافه می‌کند.

اولین تتر با استفاده از پروتکل Omni ایجاد شد. با گذشت زمان، توسعه دهندگان شروع به مهاجرت این دارایی به بلاک‌چین‌های دیگر کردند. چون پلتفرم‌هایی که به طور بومی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند، برای یک استیبل کوین منطقی‌تر هستند. اولین حرکت این پروتکل، به سمت شبکه اتریوم بود که امروزه رایج‌ترین شبکه محسوب می شود، اما شبکه ارزهای دیجیتال ترون (TRON) و ایاس (EOS) نیز از آن بی‌بهره نماندند.

 

معرفی انواع تتر و شبکه‌های آن

تفاوت انواع شبکه تتر

تتر در حال حاضر در بلاک‌چین‌های دیگر، از جمله اتریوم، ترون و ایاس در دسترس است که امکان ایجاد دارایی‌های جدید را به صورت بومی در بلاک‌چین‌های خود فراهم می‌کند. در ادامه انواع شبکه های تتر و تفاوت آنها با یکدیگر را بررسی کرده‌ایم.

اُمنی تتر (Omni Tether)

اُمنی تتر که یکی از انواع تتر است، در اواخر سال 2014 با نام ریل کوین (Realcoin) ساخته شد. پروتکل Omni امکان ایجاد توکن در شبکه بیت کوین را فراهم کرد و با استفاده از این فرآیند، اولین سکه‌ها در اکتبر همان سال ضرب شدند.

تا ژانویه سال بعد، صرافی بیت فینکس (Bitfinex) تجارت دارایی را فعال کرد و برای چند سال آینده، اُمنی تتر استاندارد صنعت ارزهای دیجیتال شد.

در ابتدا، پیش‌بینی می‌شد که علاوه بر دلار، تترهای متفاوتی برای ارزهای مختلف وجود داشته باشد. یورو و ین مورد بررسی قرار گرفتند، اما امروزه تتر موجود در اکثر صرافی‌ها به دلار آمریکا متصل است. از این رو تحت نماد USDT قرار می‌گیرد.

همانطور که گفته شد، در سال 2017 تیم تتر شروع به انتقال بیشتر کوین‌های موجود به پلتفرم اتریوم کرد که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

تتر ERC20

دومین نوع از انواع تتر، توکن ERC20 است. همانطور که گفته شد، این اولین انتقال تتر از پروتکل Omni در اواخر سال 2017 بود. از آنجایی که اتریوم یک شبکه بسیار فعال و محبوب است، با یکپارچه‌سازی قراردادهای هوشمند برای ایجاد توکن ساده تتر، یک گام مهم برداشت. آنقدر محبوب شد که تا پایان سال 2019، اکثریت قریب به اتفاق تتر از لایه Omni خارج و به اتریوم منتقل شدند. این موضوع نشان می‌دهد که بیشتر معامله‌گران، نسخه جدید و برتر دارایی را ترجیح می‌دهند.

بلاک‌چین اتریوم، بلاک‌ها را تأیید می‌کند؛ بنابراین تراکنش‌ها را بسیار سریعتر از بیت کوین انجام می‌دهد، یعنی با میانگین زمان بین 10 تا 15 ثانیه.

در این مرحله ممکن است تعجب کنید که چگونه این نوع مهاجرت می‌تواند در بلاک‌چین‌ها رخ دهد. به طور معمول، هر صرافی که می‌خواهد توکن‌های تتر خود را انتقال دهد، می‌تواند این کار را با ارسال Omni USDT خود به شرکت تتر انجام دهد. در مقابل مقدار مساوی توکن ERC20  دریافت خواهد کرد. تتر قدیمی از بین می‌رود و ارزش فقط در زنجیره جدید وجود خواهد داشت. این فرآیند برای انواع دیگر USDT که به ترتیب در شبکه‌های ترون و ایاس به طور رسمی پشتیبانی می‌شوند، یکسان است.

 

تتر و شبکه های آن

تترTRC20

در مارس 2019، شراکتی اعلام شد که منجر به انتقال USDT به بلاک‌چین ترون می‌شد و ادعا می‌کرد که این سریع‌ترین شکل تتر تا کنون خواهد بود و هیچ هزینه انتقالی ندارد. به لطف همکاری جاستین سان، خالق ترون با صرافی پولونیکس (Poloniex)، این شکل از تتر به سرعت در صرافی ادغام شد.

با وجود این، نسخه TRC20 تتر که یکی دیگر از انواع ارز تتر به شمار می‌رود، تا به امروز یکی از نسخه‌های کوچک‌تر و کمتر مورد استفاده باقی مانده است. همچنین به نظر می‌رسد که برخی از تترهایی که در ابتدا به بلاک‌چین ترون منتقل شده بودند، از آن زمان به شبکه اتریوم بازگردانده شده‌اند.

تترEOS

تتر EOS جدیدترین و کوچکترین نسخه تتر است. در ماه مه 2019 اعلام شد، توکن تتر EOS مشابه همتایان اتریوم و ترون خود است. همچنین ادعا می‌کند که هزینه‌های تراکنش را حذف کرده و به تولیدکنندگان بلوک اجازه می‌دهد تا قدرت محاسباتی بیشتری را برای پردازش تراکنش‌ها صرف کنند. استفاده از این شبکه، سرعت انتقال USDT را به طور چشمگیری بهبود می‌دهد.

مقایسه انواع تتر

جدول زیر به شما کمک می‌کند تا بهتر انواع تتر را با یکدیگر مقایسه کنید. فاکتورهای مقایسه نوع آدرس‌دهی توکن، شبکه مورد استفاده، سرعت انتقال، کارمزد تراکنش و امنیت هستند.

OMNI ERC20 TRC20  
با عدد 1 یا 3  آغاز می‌شود، مانند:

183hmJGRu…

با عدد 0 و حرف x آغاز می‌شود، مانند:

0xbd7e….

با حرف T بزرگ آغاز می‌شود، مانند:

T9zP14….

نوع آدرس‌دهی
بیت کوین اتریوم ترون شبکه
کند- از نیم تا 2 ساعت از چند دقیقه تا چند-ده دقیقه سریع – از چند ثانیه تا چند دقیقه سرعت انتقال
35 USDT 30 USDT 2 USDT کارمزد
بسیار بالا بالا متوسط امنیت

بهترین نوع تتر کدام است؟

اولین نوع تتر که همان Omni است، بر روی شبکه بیت‌کوین ایجاد شد. اما با توجه به اینکه هزینه تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین بسیار بالاست، استفاده از این تتر، چندان مقرون‌به‌صرفه نیست.

سپس برای آنکه مشکل کارمزد بالای شبکه بیت کوین در انتقال توکن USDT حل شود، توکن ERC20 بر روی شبکه اتریوم به وجود آمد. هزینه انتقال در این شبکه نسبت به بلاک‌چین بیت کوین کمتر و سرعت انجام تراکنش‌ها بالاتر است.

انتقال توکن USDT در شبکه ترون، بسیار سریع‌تر و هزینه انتقال بسیار ناچیز است، اما مشکل اینجاست که این توکن، توسط همه کیف پول‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال، پشتیبانی نمی‌شود.

در رابطه با توکن USDT در شبکه ایاس باید گفت که این توکن از انواع تتر هنوز برای استفاده عموم در دسترس نیست.

با توجه به مواردی که گفته شد، به نظر شما بهترین نوع تتر کدام است؟

بله درست است. توکن ERC20 که مبتنی بر شبکه اتریوم است، از نظر کاهش هزینه‌ها و سرعت انتقال، محبوبیت خوبی دارد. همچنین بیشتر صرافی‌ها و کیف پول‌های ارز دیجیتال از این بلاکچین اتریوم و توکن‌های آن پشتیبانی می‌کنند.

 

بهترین انواع تتر

آیا امکان انتقال و تبدیل انواع تتر به یکدیگر وجود دارد؟

اگر می‌خواهید تتر مبتنی بر اتریوم بخرید و به کیف پول مخصوص ترون خود که توکن تتر ترون را در آن ذخیره کرده‌اید، منتقل کنید، این کار نشدنی است. در واقع بیشتر صرافی‌ها برای این انتقال به شما اخطار می‌دهند و اجازه این انتقال را نخواهند داد. اما بعضی از صرافی‌ها این انتقال را انجام می‌دهند ولی در صورتی که کیف پول تتر شما مناسب ذخیره توکن مورد نظر نباشد، این اشتباه باعث از بین رفتن ارز شما خواهد شد و امکان برگشت وجه وجود نخواهد داشت.

بهتر است قبل از نقل و انتقال هر نوعی از تتر، کیف پول مقصد را از نظر سازگاری با توکن مورد نظر، چک کنید.

اجازه دهید سوال را این‌گونه مطرح کنیم، آیا می‌توان انواع تتر را به یکدیگر تبدیل کرد؟ باید بگوییم بله، این امکان وجود دارد. بعضی از صرافی‌ها به عنوان مثال می‌توانند توکن TRC20 را به توکن ERC20 تبدیل کنند.

اما برای این تبدیل باید چه کنیم؟

  • ابتدا باید یک صرافی پیدا کنید که این انتقال را انجام دهد، برای مثال صرافی بایننس.
  • سپس یک حساب کاربری در صرافی مورد نظر ایجاد کنید.
  • حالا توکن تتر (مثلا TRC20) خود را به کیف پول حساب صرافی منتقل کنید.
  • سپس باید درخواست برداشت وجه خود را ثبت کرده و آدرس مقصد را کیف پول توکن دیگر (مثلاERC20 ) وارد کنید.

به این شکل می‌توانید تبدیل انواع تتر را انجام دهید.

در یک نگاه

تتر یکی از استیبل کوین‌هایی است که امروزه مبادلات بسیاری را با آن می‌توان انجام داد. در این مقاله انواع تتر را مورد بررسی قرار دادیم و ویژگی‌های هر یک را بیان کردیم. با توجه به این ویژگی‌ها، بهترین نوع تتر را شناسایی کردیم. همچنین نحوه تبدیل یک توکن تتر به نوع دیگر را آموزش دادیم.

استفاده از این ارز دیجیتال بسیار ساده است، اما در صورت اشتباه و انتقال توکن به کیف پول نامناسب، می‌تواند برای شما دردسرساز شود. پس توجه داشته باشید که کدام یک از انواع تتر را خریداری می‌کنید و یا انتقال می‌دهید.